Chevrolet předvádí na autosalonu v Ženevě spoustu novinek | Auto Dobrovolný
 

Aktuality

Chevrolet předvádí na autosalonu v Ženevě spoustu novinek

  • Produkční verze hatchbacku Cruze
  • Nové Aveo dokazuje, jak atraktivní může být i malý sedan
  • Camaro vstupuje do Evropy jaké kupé i kabriolet
  • Rekordní výsledky roku 2010
  • V roce 2011 oslaví Chevrolet významné výročí

Tři nové modely, rekordní prodejní výsledky v Evropě, významné výročí… opravdu spoustu zajímavého představí Chevrolet ve své expozici v hale číslo 1 na autosalonu v Ženevě, který se koná od 3. do 13. března.

Jako důkaz, že řada novinek, představených na autosalonu v Paříži v září loňského roku, nebyla jen jednorázovým vzepětím, i tentokrát návštěvníci autosalonu budou moci obdivovat celou škálu nových modelů a dozvědí se i mnoho zajímavých a pozitivních informací, dokládajících, že Chevrolet v Evropě nadále roste, posiluje a neslevuje ze svého tempa.

Nejlákavějšími momenty expozice Chevroletu jsou světová premiéra produkční verze sportovně laděného hatchbacku Cruze, evropský debut nového pohledného sedanu Aveo nebo legendární kabriolet Camaro. Chevrolet Volt, mnohokrát oceněný elektromobil s prodlouženým dojezdem, se bude tentokrát předvádět nejenom na výstavním pódiu: Severoamerický automobil roku bude k dispozici i pro krátké testovací jízdy, které budou součástí aktivit Chevroletu v „zeleném pavilonu“ (Pavillon Vert), a to nejenom během tiskových dnů, ale i v průběhu normálních dnů pro veřejnost.

Se škálou nových modelů na výstavním molu Chevrolet nedávno oznámil dosažení historicky nejlepšího tržního podílu v Evropě za rok 2010. A v tomto roce Chevrolet startujte ambiciózní program, který zvýrazní kulaté jubileum 100 let od vyrobení prvního Chevroletu.

Hatchback Chevrolet Cruze

V Ženevě se ve výstavní premiéře představí hatchback Chevrolet Cruze ve své finální produkční podobě. Nástup nové karosářské verze navazuje na oslavy zisku titulu ve Světovém šampionátu cestovních vozů WTCC (World Touring Car Championship), který pro značku Chevrolet poprvé vybojoval čtyřdveřový sedan Cruze v prosinci loňského roku.

Uvedení nového hatchbacku přináší zákazníkům alternativu k velmi dobře vnímanému sedanu a je dalším dokladem důsledné realizace filozofie značky Chevrolet, která zákazníkům nabízí vozy s vynikajícím poměrem „value for money“ ve všech hlavních segmentech evropského automobilového trhu. Segment kompaktních vozů reprezentuje asi jednu čtvrtinu celkového evropského trhu – a hatchbacky v něm hrají stěžejní roli, protože na tuto karosářskou verzi připadá asi 65 % z celkových automobilů kompaktní třídy.

Díky vyklenuté linii střechy a´la kupé a s krátkými převisy karoserie vpředu i vzadu vypadá nový hatchback Cruze stejně dynamicky, jako sedan a bude jasně identifikovatelný. Hatchback využívá stejný systém integrovaného rámu karoserie BFI (Body-Frame Integral), který zaručuje precizní řízení, odpovídající vkusu evropských zákazníků. Chevrolet předpokládá, že díky novému hatchbacku a podpoře sesterského sedanu, jehož prodeje předčily očekávání roku 2010, se Cruze stane celosvětově nejlépe prodávanou modelovou řadou značky.

Zavazadlový prostor hatchbacku Cruze má základní objem 400 litrů a lze jej zvětšit sklopením asymetricky dělených (60/40) zadních sedadel. Na automobilovém trhu se novinka objeví zhruba v polovině roku 2011.

Sedan Chevrolet Aveo

Populární modelovou řadu Chevrolet Aveo obohacuje pohledný sedan, který si v Ženevě odbude svůj evropský debut.

Při pohledu zepředu zaujme sedan stejně dynamickou „tváří“, jako sedan – zdvojené světlomety a dvojitá maska chladiče dobře ladí s napjatými křivkami bočních karosářských panelů. Zvláště výrazná je stoupající linie boků karoserie, která spolu s mírně vyklenutými lemy podběhů kol, rámujících kola rozměru až 17 palců, dodává novému čtyřdveřovému sedanu mimořádně atraktivní styling.

Chevrolet předpokládá, že „dospělejší“ design nového sedanu osloví jinou cílovou skupinu zákazníků než hatchback - o sedan se budou zajímat především rodiny. Praktickou stránku sedanu lze nejlépe posoudit z nabízeného prostoru: S délkou 4389 mm a šířkou 1735 mm je nový Chevrolet Aveo delší a širší, než současný model a novinka díky tomu nabízí mimořádně prostorný interiér. Základních 502 litrů prostoru pro náklad patří také k nejlepším hodnotám v této automobilové třídě.

Také interiér nového modelu Chevrolet Aveo charakterizují moderní designové prvky, jako je např. přístrojový štít v „motocyklovém“ stylu, který kombinuje analogový otáčkoměr s digitálním rychloměrem a výstražnými kontrolkami.

Pod kapotou nového modelu se objeví hned čtyři moderní zážehové motory: Dva motory o objemu 1,2 l o výkonech 70 k, resp. 86 k, čtyřválec o objemu 1,4 l o výkonu 100 k a šestnáctistovka 1,6 l o výkonu 115 k. Vůbec poprvé se v nabídce pohonných jednotek řady Aveo objeví i vznětové motory – motor o objemu 1,3 l je naladěný na výkon 75 k, resp. 95 k a vybavený technologií Start/Stop. Všechny agregáty se chlubí nejmodernějšími technologiemi, jako jsou variabilní časování ventilů, plynulé natáčení vačkových hřídelí nebo (u vznětových jednotek) přímé vstřikování nafty do válců „common-rail“.

Na většině trhů bude možné si do modelů, poháněných zážehovými motory 1,4 l a 1,6 l, objednat na přání 6-stupňovou automatickou převodovkou, která se v modelu Chevrolet této kategorie nabízí vůbec poprvé. Standardně jsou motory Chevroletu Aveo propojeny s manuálními pěti- nebo šestistupňovými převodovkami, podle motoru.

Chevrolet Aveo sedan a hatchback se na evropských trzích objeví v průběhu léta.

Kupé a kabriolet Camaro

Kupé a kabriolet Camaro na sebe v Ženevě určitě strhnou spoustu pozornosti. Nízká stavba a proporce přední a zadní části tohoto modelu zůstávají originální konceptem designu, který z vozu dělá legendu, aniž by působil archaicky. Na vybraných evropských trzích se Chevrolet Camaro s motorem V8 objeví v září.

Výkon 432 k vidlicového osmiválce V8 o objemu 6,2 l a točivý moment 569 Nm odpovídají muskulaturnímu stylingu nového Chevroletu Camaro. V propojení se šestistupňovou automatickou převodovkou dává motor výkon 405 k a točivý moment 556 Nm a je vybavený systémem AFM (Active Fuel Management), který při pouze částečném zatížení umožňuje jízdu pouze na čtyři válce.

Interiér Chevroletu Camaro charakterizuje dokonalou syntézou tradičního a moderního pojetí, což lze vysledovat i v takových detailech, jako jsou rozměrné chromem ozdobené přístroje, matné povrchy a nejkvalitnější čalounění.

Podvozek Chevroletu Camaro je standardně vybaven elektronickým stabilizačním systémem GM StabiliTrak a kontrolou trakce. Nastavitelný sportovní režim „Sport“ se používá při extrémně sportovním stylu jízdy, např. na závodní dráze. Systém kontrolovaného rozjezdu zaručuje dynamické a zároveň bezpečně stabilní rozjezdy, o dokonalé brzdění se zase starají rozměrné čtyřpístkové kotoučové brzd Brembo s hliníkovými třmeny a ventilovanými kotouči (355/365 mm vpředu/vzadu).

Bohatá škála bezpečnostních prvků zahrnuje dvoufázově se plnicí čelní airbagy, boční airbagy integrované do předních sedadel a hlavové airbagy, které chrání přední i zadní cestující.

Otevřený kabriolet byl konstruovaný od počátku tak, aby mohl být kabrioletem i modelem kupé – je vybaven nejmodernější elektricky skládací střechou, které potřebuje jen 20 sekund ke složení. Střecha, která byla vyvinuta ve spolupráci se stejným výrobcem jako kabriolet Corvette, se skládá do písmene „Z“ a po rozložení se snadno zajistí pomocí páky, uložené uprostřed u horní hrany čelního skla. Střecha je vyrobena ze silné a odolné plachtoviny a akustická výplň zaručuje při jízdě s nataženou střechou velmi tichý interiér. Nechybí ani skleněné zadní okno s odmlžováním.

Konstruktéři automobilky Chevrolet zdůrazňují, že kabriolet není jen atraktivním vozem pro klouzání městskými bulváry, ale jako uzavřené kupé je připravený poskytnout zážitky z dravé sportovní jízdy – to je zásluha promyšleně rozmístěných výztuh karoserie, které garantují mimořádnou tuhost celé nosné struktury vozu; jde především o příčnou výztuhu mezi tlumiči pérování pod kapotou motoru, výztuhu uložení převodovky, zesílený podélný středový tunel a přední a zadní „V“ výztuhy pod podlahou vozu.

2010: Rok prodejních rekordů

Vítězství ve Světovém šampionátu cestovních vozů WTCC nebylo pro značku Chevrolet jediným důvodem k oslavám v roce 2010. V tomto roce totiž Chevrolet v Evropě prodal celkem 477 194 automobilů, což představuje nárůst o 12,0 procent oproti prodejům roku 2009 a druhý nejlepší prodejní výsledek Chevroletu v Evropě vůbec.

Podíl značky Chevrolet na evropském automobilovém trhu vzrostl na historicky nejvyšší hodnotu 2,5 %. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 dosáhl tržní podíl rekordní hodnoty 2,7 % a v samotném prosinci dokonce 3,0 %. Tržní podíl si Chevrolet v roce 2010 vylepšil na trzích celkem 21 evropských zemí.

2011: Výroční rok

Výborné prodejní výsledky v roce 2010 připravily dokonalou scénu pro vstup do roku 2011, kdy Chevrolet slaví významné výročí. V listopadu to bude právě sto let, kdy proslulý švýcarský automobilový závodník a konstruktér Louis Chevrolet založil v Michiganu ve městě Flint spolu s americkým podnikatelem William Crapo Durantem společnost Chevrolet Motor Company. Prvními modely značky Chevrolet byly luxusní šestiválce Classic Six, které se do sériové výroby dostaly velice rychle. Pro oslavu kulatého výročí chystá Chevrolet celou řadu aktivit – v průběhu roku 2011 se tedy dá očekávat sousta atraktivních novinek.

O značce Chevrolet

Chevrolet je nejsilnější globální značkou General Motors s ročními prodeji kolem 4 milionů automobilů na trzích více než 130 zemí. Je to čtvrtá nejsilnější globální automobilová značka při hodnocení prodejů a také jedna z nejrychleji rostoucích značek světa. Vozy Chevrolet kombinují emoce, výrazný design a praktičnost. Vynikají výborným poměrem „value for money. Po novém vstupu do Evropy v roce 2005 dokázal Chevrolet více než zdvojnásobit své prodeje na 500 000 v roce 2008. V roce 2010 vzrostl tržní podíl Chevroletu v Evropě díky prodeji 477 194 vozů na 2,5 procenta. Servisní a prodejní síť značky Chevrolet v Evropě zahrnuje více než 2700 míst. Modelová škála značky Chevrolet sahá od městského modelu Spark, malého modelu Aveo, kompaktního čtyřdveřového modelu Cruze, SUV modelu Captiva až po legendární sportovní model Corvette. V roce 2011 Chevrolet uvede sedm nových vozů: Zcela nový rodinný van Orlando, nové SUV Captiva, sportovní Corvette Grand Sport Coupé, zcela nové pětidveřové a čtyřdveřové Aveo, pětidveřový model Cruze, kupé a kabriolet Camaro a mnohokrát oceněný elektromobil s prodlouženým dojezdem Volt. Největšími trhy pro značku Chevrolet v Evropě jsou Rusko, Itálie, Německo, Španělsko, Francie a Turecko. Značka Chevrolet, kterou založil v Americe v roce 1911 švýcarský emigrant Louis Chevrolet, oslaví v roce 2011 stoleté výročí. Více informací o značce Chevrolet najdete na stránkách http://www.chevroleteurope.com nebo http://media.chevroleteurope.com.