Opel opět akciovou společností | Auto Dobrovolný
 

Aktuality

Opel opět akciovou společností

Opel dokončil transformaci na akciovou společnost

  • Automobilka je nyní zapsaná v obchodním rejstříku v Darmstadtu
  • Vzestup značky s osmiprocentním nárůstem počtu registrací

Od včerejšího dne Opel znovu působí jako akciová společnost. Soud v Darmstadtu oficiálně schválil žádost, která byla podána v listopadu poté, co akcionáři požádali o změnu právní formy společnosti. Automobilka je nyní u soudu v Darmstadtu oficiálně registrovaná jako akciová společnost Adam Opel AG („Aktiengesellschaft“).

„Pro Opel je to vynikající start do nového roku a další krok v realizaci našeho plánu do budoucna, jehož prostřednictvím nasměrujeme společnost zpět do černých čísel,“ říká generální ředitel automobilky Opel Nick Reilly. „Společnosti Opel v Evropě zaměstnává více než 40 000 lidí a pro tak významný podnik je akciová společnost tou odpovídající právní formou. Byly tak pevně stanoveny rovné podmínky ve vztahu k velkým konkurenčním automobilkám a zároveň dochází ke zvýšení standardů týkajících se spravování společnosti a odpovědnosti za řízení.“

„Jsme společnosti GM vděčni za její finanční příspěvek. Kapitálová injekce GM do společnosti Opel byla podmínkou transformace,“ dodal Nick Reilly. „Přeměna v akciovou společnost je další součástí růstového plánu Opel, neboť zlepšuje postavení a reputaci společnosti v očích veřejnosti a zvyšuje atraktivitu firmy jakožto preferovaného zaměstnavatele pro stávající a budoucí zaměstnance.“

Klaus Franz, šéf závodní odborové rady a místopředseda dozorčí rady, uvedl: „Transformace na akciovou společnost AG signalizuje nový začátek. Byla to také jedna ze základních podmínek pro to, aby zaměstnanci souhlasili s programem restrukturalizace. Ve spojení s naším návratem ke statusu AG budou mít zaměstnanci více příležitostí podílet se na výrobním a investičním plánování na úrovni dozorčí rady. Právní forma AG navíc zajišťuje vysoký stupeň transparentnosti.“

Ve struktuře managementu společnosti nedojde k žádným změnám. Nick Reilly bude pokračovat jako generální ředitel automobilek Opel/Vauxhall. Je také předsedou správní rady.

Akcie Adam Opel AG nebudou kótovány na burze - GM zůstává výhradním vlastníkem společnosti. Nemění se ani finanční výkaznictví společnosti a čtvrtletní zprávy o výnosech GM budou nadále zahrnovat finanční údaje Opel.

Historie firmy

Opel je německá společnost s dlouhou tradicí. Založil ji Adam Opel v roce 1862 v Rüsselsheimu, kde má společnost dosud své ústředí. Od roku 1899 Opel vyrábí automobily a v roce 1929 se stal akciovou společností. Na konci roku 2005 se společnost transformovala na GmbH (společnost s ručením omezeným). Srdcem firmy v Rüsselsheimu je Mezinárodní technické a vývojové centrum (ITDC), kde více než 6000 inženýrů, techniků a konstruktérů dbá na to, aby každý vůz Opel získal svoji charakteristickou identitu.

Opel oznámil, že během příštích pěti let bude investovat přibližně 11 miliard EUR, přičemž asi miliarda z této částky je určena výhradně na vývoj nových motorů a převodovek.

Nové produkty automobilky Opel si získávají masovou oblibu: Modely Insignia, Astra a Meriva získaly už více než 50 evropských ocenění a těší se rostoucímu úspěchu na trhu. Ve druhé polovině roku 2010 značka zaznamenala prudký vzestup i v Německu, kde její tržní podíl vzrostl o osm procent. V prosinci činil tržní podíl značky Opel 10,35 procent, což je nejvíce za poslední čtyři roky.

Dopis od Alaina Vissera